Upozornění k pobytu

Milý páníčku,

jsem Tvůj pejsek a chystám se jít do školky, nebo na hotel úplně poprvé.

Co bys měl předem, než se vůbec rozhodneš pro můj pobyt ve školce vědět:

Tak úplně za prvé... Jsem PES. Nic na tom nezmění ani fakt, že jsem Tvoje "dítě, miláček, bobeček, všechno na světě...". Stále jsem ale zvíře, kterému do hlavy Ty (ani nikdo jiný) nevidíš. Neumím říct, že jsem nespokojený, že mám hlad, že jsem unavený, že mi není dobře, že jsem na někoho naštvaný, z čeho mám průjem, že bych toho černýho knírače, co mi jde do holky nejraději rozcupoval, nebo že jsem se zkrátka jen špatně vyspal.

Tohle všechno se ale pomocí signálů, řečí těla, pohledem snaží "služebnictvo" (rozuměj strejda a teta)ve školce odhalit. Mnohaleté zkušenosti z nich sice dělají mistry v oboru psích duší a telepatie, jsou to ale stále jen a jen LIDÉ, kteří nejsou neomylní a přesně dokáží vyjmenovat situace, které se v kolektivu pejsků mohou dít, a přes všechnu snahu nejsou schopni jim zabránit.Tady jsou ty hlavní, se kterými je holt potřeba počítat:

1.   Psincový kašel - infekční onemocnění, které je u psů v kolektivu velmi běžné. Ten může kdokoliv z nás chytit venku a přinést do školky (stejně jako v lidské např. chřipka...). Není v silách školky, aby takovéto nákaze zabránila, zvlášť pokud obodobí přechodu z jara do léta a podzim do zimy. Velmi často se dá léčit sirupem, v horším případě ATB..

Takový kašel patří mezi běžná onemocnění a můžeš mě nechat chránit očkováním proti kašli. Pokud tedy plánujeme navštěvovat školku pravidelně, nebo se budeme chystat na pobyt, určitě bychom, páníčku, to měli řešit dostatečně dopředu.

Není výjimkou, že v plné sezóně Ondra s námi jezdí k veterináři a léčí nás sirupy.

Vždy Tě ale školka informuje a nás opečovává, i když je to někdy hodně velká fuška.

2.    Průjem - příčin může být několik. Většinou jde o reakci na změnu prostředí. Ale může být opět infekčního původu, nebo stres z odloučení. Velmi často není žádná změna patrná v začátku. Kolikrát ve školce "prospíváme" a po přechodu zpět do svého prostředí, se objeví průjem. I přestože dostáváme jen vlastní krmení, na které jsem zvyklý, které mi s sebou zabalíš.

Protože školka velmi dobře o této možnosti ví a má zkušenosti, že to není úplně neobvyklá záležitost, předem upozorňuje, že není v jejich silách tomu jakkoliv zabránit.

Je ale samozřejmostí, že pokud začneme mít problémy už při pobytu ve školce, "služebnictvo" nás nenechá na pospas. Opět páníčky informují a společně řeší další postupy. Protože "služebnictvo" má ale zkušenost i s páníčky, kteří školku díky průjmu obviňují ze zanedbání péče, tak důrazně předem upozorňuje právě na tyto skutečnosti.

Průjem může často provázet i zvracení. Vše toto se během pobytu řeší operativně a nasazuje se buď dieta, pří déle trvajících potížích a po konzultaci s majiteli, následuje návštěva veterináře, který obvykle předpepíše ATB.

Opět je to téměr identická záležitost jako při střevní infekci v kolektivu děti ve školkách.

3.   Únava - my pejsci, stejně jako lidé, jsme každý jiný. Někdo je veselá povaha, přátelská milující kolektiv a společné hry. Někteří jsme ale bázliví. Máme rádi svůj klid. Někteří jsme ještě malí. Jiní naopak senioři. Každý potřebujeme to "své". Co ale máme jistě všichni společné, a především při prvních návštěvách nebo delších pobytech, je únava. Skoro každý po návratu do svého rodinného zázemí, usínáme a odpočíváme. Kolikrát spíme i dva dny v kuse.

Neboj se. Nejde o žádnou nemoc. Prostě jsem doma a tady mám svůj klid, pohodlí a hlavně...Tebe. 😊

4.   Počáteční nechuť k jídlu - zvláště u těch z nás, kteří jsme více přecitlivělí a hůře reagujeme na změnu prostředí a odloučení od páníčků, se často projevuje "bojkot jídla". Někteří z nás jsou schopni nejíst i dva dny. Pokud to ale trvá déle, opět Tě školka kontaktuje a hledá se společné řešení.

Někdy někteří z nás jí méně. Někteří zas mají obrovský apetit.

Skutečností ale zůstává, že nechutenství je ale pro školku velmi nepříjemný fakt, který se snaží ze všech sil řešit, aby páníčci nakonec neřekli, že nás školka "držela u huby". Asi aby si nějakou tu granulku ušetřili. Nebo se na nás vykašlali. Nebo já nevím, co všechno už si školka musela od majitelů vyslechnout.

I přes všechny zkušenosti a upozorňování předem, je ale stále většina lidí, kteří si ani z desetiny neumí představit, jak šíleně namáhavé je všechno tohle zvládat a řešit.

Nechutenství neznamená, že školka pejsky záměrně stresuje, trápí, mučí či já nevím co ještě. Každý na změnu reagujeme jinak a holt, i kdyby se služebnictvo rozkrájelo, tak do pejska nenacpou nic, když zkrátka nebude chtít.

Někdy se spojí nechutenství s průjmem. A to je doslova peklo a stres pro celou školku. Nejhorší představa je, když se takových pejsků sejde víc najednou.

Slyšel jsem od Bena (který do školky chodí už léta), jak pejskům pak podstrojují a chtějí, aby aspoň něco snědl. Nakupují maso, dávají piškotky, vaří těstoviny jen, aby si páníčci nemysleli, že se o něj nestarají. Bojí se aby nezhubnul, aby zas za svou (ne)péči ještě nedostali nákladáčku.

5.   Zapařeniny, hotspoty - většinou u dlouhosrstých plemen, kdy se na kůži objeví zapařenina, která se nejčastějí tvoří v letních měsících jako mokvavé zarudlé místo na kůži, která může mít různé příčiny. Velmi často se ale tvoří právě zpocením, zmokváním. Proto pejskům často sundavají obojky, aby jeho případnému vytvoření zabránili.

6.  Úrazy a poranění - vážných úrazů je ve školce velmi málo. Většinou jde o následek nějakého konfliktu. Zpravidla mezi nekastrovanými dospělými kluky, kteří si mezi sebou dokazují svou dominanci. I když vzhledem k tomu, kolik nás pejsků do školky chodí, se zdá být poměr zanedbatelný. Školka se jim snaží předcházet, ale v případě vzniku je velmi zásadně a promptně řeší a následky bere jednoznačně na sebe.

Zkušenosti s psími povahami, reakcemi, řečí těla, pohledy... služebnictvo aplikuje do každé sekundy dne a eliminuje tím předem jakékoliv nestandardní chování.

Pejsci sem chodí neagresivní, ale někdy ani my nemáme "svůj den" a shoda okolností může mít za následek šarvátku končící ( i když jen zřídka) zraněním.

Znovu Ti ale, páníčku, chci říct, že nejde o zanedbání péče o nás. Ale většina těchto nepříjemnosti se paradoxně stane služebnictvu přímo před očima.

Vážná poranění jsou pro školku noční můrou a školka plně uznává, že je to opravdu jejich zodpovědnost. Služebnictvo má také své vlastní pejsky a cítí veškeré trápení pejsků, jako by šlo o právě o ně.

Běžná poranění vznikající buď ze hry nebo během provozu školka řeší opět s majiteli. Jde buď o škrábnutí, šlehnutí ocasem do oka, poranění rohovky atd. Toto jsou věci, na které školka majitele upozorní, nebo v případě pobytu řeší. Je ale nutností se všemi těmito fakty počítat i přes všechnu snahu služebnictva.

Někdy se nějaké pohmoždění, naražení apod. projeví u pejska až po předání. Kdy se dostane zpět do svého klidového režimu a pak teprve začne pokulhávat, nebo se odhalí nějaký skrytý škrábanec apod. Školka ani tento fakt nevylučuje a prosí majitele pejsků, ať jakékoliv pochybnosti řeší se strejdou Ondrou. Je vždy velmi vstřícný a přátelský. Bude vděčný za zpětnou vazbu v osobním podání, než sdělováním svých domněnek a scénářů přes sociální sítě. Kolikrát se stane, že jde o pouhé nedorozumění.

7.   Žízeň, hlad, čůrání... - na první pohled by se mohlo zdát, že je zbytečné se k tomu vyjadřovat, ale opět ze zkušeností, co někteří lidé dokáží vytvořit za fantazie díky tomu, že pejsek přijde ze školky a venku se hned vyčůrá, vypije celou misku vody a vyžere misku granulí, se k tomu také musím vyjádřit. Nejednou se stalo, že se v recenzích či jinde objevila dedukce, že pejsek nedostal napít, najíst a ani ho ve školce nenechali vyčůrat.

Pokud to jde a je hezky, jsou pejsci většinu dne venku. Máme tu neomezený přístup k vodě. Misky máme hned pod hadicí s vodou na několika místech! Čůrat i kakat můžeme taky bez cenzury. Služebnictvo jen lítá a sbírá po nás koblížky (případně kaši). 

Někdy si ale hrajeme. Lítáme. Ani nás nenapadne se vyčůrat, napít...a ejhle...zazvoní zvonek a páníček si přijde pro pejska. Ten se pak už v klidu vyčůrá (ano...třeba i pul minuty) v jeho přítomnosti, vypije vodu a večer slupne všechny granulky.

Scénář druhý: prší, jsme uvnitř. Většina z nás spí, odpočívá. Ejhle...zvonek. Běžím hned k páníčkovi a venku se...vyčůrám a třeba vypiju i misku s vodou....

Scénář třetí: služebnictvo prostě neví, proč pejsek se zrovna vyčural až s páníčkem. Protože mu prostě do hlavy nevidí.

Ale věřte, že opravdu školce nestojí za to, aby schválně odevzdávala pejska nevyčůraného, žíznivého a ještě si k tomu ukradla pytlíček granulí. Školka bude raději dál dobře fungovat, než aby měla o pár granulí navíc nebo ušetřila půl litru vody...

8.   Prohlídka prostor - vzhledem k tomu, že přítomnost nového člověka ve školce mezi smečkou různorodých psů je vždy rušivý element a pejsci se díky emocím a nervozitě dokáží ve zmatku vrhnout jeden na druhého, osobní prohlídky navrhujeme v době klidové. Tzn. mimo ranní a večerní šrumec, kdy se pejsci krmí a k tomu ještě přicházejí (odcházejí). Vždy je tedy nutné se výhradně domluvit se strejdou Ondrou, kdy návštěva bude vhodná. Případně je relevantní náhrada aktuální pohled do všech prostor školky přes kamery online přímo na místě.

Páníčku, děkuji, že jsi došel až sem, protože tohle čtení se může zdát zdlouhavé, ale i tak zdaleka neobsáhlo všechny aspekty pobytu ve školce. Chci Ti tím jen říct, že Psí školka Happy Dog je první psí školkou, která celý koncept fungování první vymyslela a uvedla do praxe.

Za 13 let fungování a nebojím se říci, že s největším počtem čtyřnohých klientů ví, jak těžké je něco takového vytvořit, starat se o to, udržovat dobrou pověst a spokojené zákazníky. A věř, že při všech těch náročných starostech o nás, nemá žádné ambice nás jakkoliv šidit či poškozovat.

Kromě základních starostí o nás, nás každý rok fotí na Vánoce (často i Velikonoce nebo Halloween), pečou nám vánoční cukroví, stálým zákazníkům vždy připraví nějaké dárečky. V létě pro nás mají připravený bazén a vozí nás na psí hřiště k pořádnému vyběhání. Stále vymýšlí, jak by nám ty dny ve školce oživili

Pečlivě si proto všechna tato rizika promysli a rozhodni, zda jsi připravený jim čelit, i když jsou často velmi výjimečná. Protipólem a základní myšlenkou stále ale je šťastný pes ve společnosti ostatních, se kterými zažije ta pravá psí dobrodružství. 😊

Vyplněním a odesláním níže uvedené závazné objednávky stvrzuješ, že jsi si výše uvedený text přečetl a veškerá rizika přijímáš.

Tvůj Alík